Sıkça Sorulan Sorular

H sınıfı ve F sınıfı ne demektir?

Alternatör, elektrik motoru gibi döner elektrik makinelerinin dizayn şartlarını EN 60034-1 standardı belirler. Bu standarda göre B sınıfı, F sınıfı veya H sınıfında izin verilen sıcAlternatörlerde ısınma, tel kesitinden geçen akımın şiddeti ile doğru orantılıdır. Aynı akım için ne kadar az tel kesiti kullanılırsa alternatör o kadar fazla ısınır. Alternatör imalatçısı maliyeti düşürmek için az tel kullanmak ister, ancak bunun sınırı standartlarla belirlenmiştir.

aklık artışları farklıdır. Örneğin F sınıfı için sargı sıcaklık artış sınırı 100ºC, H sınıfı için sargı sıcaklık artış sınırı 125ºC ‘dir. Standarta göre 40ºC ortam sıcaklığı alındığında F sınıfı sargı sıcaklığı maksimum 140ºC, H sınıfı sargı sıcaklığı maksimum 165ºC olmalıdır. Alternetörün sıcaklık sınırlarına dayanabilecek bakır tel, ve izolasyon malzemeleri kullanmak gerekir.


Sıcaklık alternatör için önemlidir çünkü sıcaklık arttıkça sargıyı oluşturan bakır direnci de artmaktadır. Örneğin 80kVA güç verecek alternatörün etiket değeri 100kVA olduğunu varsayalım. Alternatör ilk çalıştırıldığında sargılar soğuk olduğu için bu alternatör 100kVA gücü kaldırabilir. Ancak belli bir süre sonra voltaj düşümü gözlenir VEYA alternatör sargıları ısındıkça sargı dirençleri artacağından, belli bir süre sonra alternatör izolasyon malzemelerinin dayanabileceğinden çok daha fazla ısınır ve yanar. Bu nedenle kısa süreli yüklemelerde alternatör test edilmek yanıltıcıdır.

H sınıfı alternatör F sınıfı alternatörden daha kalitelidir demek yanlış olur. Alternatörde sıcaklık artışı istenmez. Sıcaklık artışı F sınıfı olarak imal edilmiş bir alternatör daha az ısınır. Sargıları F sınıfına göre tasarlayıp, izolasyon malzemesi olarak H sınıfı izolasyon kullanılması, alternatör kalitesi ve ömrünü arttırır.

Bazı alternatör etiketlerinde bu durum aşağıdaki gibi belirtilebilir:
 İzolasyon (Insulation): H Sınıfı (H Class)
Sıcaklık yükselişi (Temp. Rise): F Sınıfı (F Class)

Etiketteki bu ibare ile alternatör sargılarının maksimum 140ºC sıcaklığa dayanıklı olduğu ve kullanılan tüm malzemelerin 165ºC derece sıcaklığa dayanıklı olduğu belirtilmiştir.

TRAKTÖR JENERATÖRÜ
TRAKTÖR kuyruk milinden hareket alan jeneratörler.
Frekans Konvertörü
Frekans Konvertörleri
Frekans: 100--400 Hz
Devir: 750-3000d/d
Kullanım Alanları:
- Trafo testleri
- Uçak Yer Destek Üniteleri
- Yüksek frekans gerektiren özel uygulamalar
Endüktif Yük - Döner Trafo
Endüktif Yük: Jeneratör yüklemelerinde istenilen güç faktöründe yüklemek için kullanılır.

Döner Trafo: Voltajı kademesiz olarak ayarlamada kullanılan kademesiz trafolardır.